تفریحی و سرگرمی سینما و تئاتر

سایه سیاست زدگی همیشگی بر جشن خانه سینما/ اهدای تندیس بهترین فیلم مستند به شهردار تهران/ از سخنان کوتاه نظرانه خیراندیش تا انتقاد فرمان آرا به ابتذال سینما!

سایه سیاست زدگی همیشگی بر جشن خانه سینما/ اهدای تندیس بهترین فیلم مستند به شهردار تهران/ از سخنان کوتاه نظرانه خیراندیش تا انتقاد فرمان آرا به ابتذال سینما! 192996



سایه سیاست زدگی همیشگی بر جشن خانه سینما/ اهدای تندیس بهترین فیلم مستند به شهردار تهران/ از سخنان کوتاه نظرانه خیراندیش تا انتقاد فرمان آرا به ابتذال سینما!

سینماپرس: شامگاه جمعه ۸ شهریور بیست و یکمین جشن خانه سینما در برج میلاد برگزار شد در حالیکه همانند سالهای گذشته فضای سیاست زده خانه سینما بر آن حکم فرما بود.

به گزارش سینماپرس این مراسم با حضور شهردار تهران، اعضای شورای شهر، مسئولان سینمای کشور، برخی اهالی سینما و رسانه در حالی برگزار شد که کثرت چهره های نامرتبط به سینما و رسانه بسیار چشمگیر بود. 

در ابتدا احسان کرمی که اجرای این مراسم را برعهده داشت ضمن خیرمقدم به حاضران، دعوت کرد تا کلیپی از درگذشتگان یک سال اخیر سینما را تماشا کنند. 

پس از پخش این کلیپ شاهسواری مدیرعامل خانه سینما روی صحنه رفت و گفت: ۶۰ فیلم در این دوره داوری شدند. اگر تورم اقتصادی بالای ۴۰ درصد است مشارکت داوران هم ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و ۴۰۰ نفر این فیلم ها را داوری کرده اند. هر کس امشب تندیس را به خانه می برد از رقابتی تنگاتنگ بیرون آمده است. 

وی ادامه داد: ما جز مردم هیچ اتکایی نداریم، به نفس آن ها زندگی می کنیم و باید قدر مردم را دانست و آن ها را تکریم کرد. ما باید همدلانه رفتار کنیم ‌و با آلام و رنج های مردم همراهی کنیم. مردم باید به ما اعتبار بدهند که می دهند و باید قدردان آن ها باشیم.

سپس نوبت به اهدای جوایز رسید. کرمی از مرتضی رزاق کریمی و رامین حیدری فاروقی دعوت کرد تا برای اهدای جوایز مستند کوتاه و بلند روی صحنه بروند.

تندیس خانه سینما برای فیلم کوتاه مستند به یاسر طالبی برای فیلم «دلبند» رسید.

تندیس خانه سینما برای فیلم بلند مستند به پیروز حناچی (شهردار تهران) برای فیلم «زمستان است» اهدا شد.

حناچی پس از دریافت جایزه اش در جملاتی کوتاه اظهار داشت: موقعی که این فیلم ساخته شد من مسئولیت مستقیمی نداشتم. من در سفری که به خیابان استقلال در استانبول داشتم به این فکر کردم که باید به خیابان لاله زار توجه ویژه ای کنیم. من خواستم به ارزش های شهر توجه شود و سعی کردم این خیابان که مظهر واقعی تجدد است را با این فیلم به مردم یادآوری کنم. 

سپس بابک برزویه و روانبخش صادقی برای اهدای جایزه بهترین فیلم انیمیشن روی صحنه رفتند.

تندیس خانه سینما برای بهترین فیلم انیمیشن به بهرام عظیمی برای فیلم «سیم ششم» رسید.

وحید جلیلوند و امیر آقایی برای اهدای جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی روی صحنه رفتند.

تندیس خانه سینما برای بهترین فیلم کوتاه به سیاوش شهابی برای فیلم «تشریح» اهدا شد.

در ادامه مراسم احسان کریمی همه حضار را به خواندن ترانه دسته جمعی «تا بهار دلنشین» دعوت کرد!

افسانه چهره آزاد و شاهرخ فروتنیان برای اهدای جایزه جلوه های بصری روی صحنه آمدند.

تندیس خانه سینما برای بهترین جلوه های بصری به جواد مطوری برای فیلم «سرخپوست» رسید.

فرشته طائرپور و اصغر پورهاجریان برای اهدای جایزه جلوه های ویژه میدانی روی صحنه رفتند.

تندیس خانه سینما برای بهترین جلوه های ویژه میدانی به محسن روزبهانی برای «تنگه ابوقریب» اهدا شد.

مهرداد میرکیانی، مسعود ولدبیگی و ستاره اسکندری برای اهدای جایزه بهترین چهره پردازی روی صحنه رفتند.

تندیس خانه سینما برای بهترین چهره پردازی به ایمان امیدواری برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» رسید.

سپس رعنا آزادی ور و حسن زاهدی برای اهدای جایزه بهترین صدابرداری روی صحنه رفتند.

تندیس خانه سینما برای بهترین صدابرداری به رشید دانشمند برای «تنگه ابوقریب» رسید.

محمدرضا دلپاک و میلاد کی مرام برای اهدای جایزه بهترین صداگذاری روی صحنه آمدند.

تندیس خانه سینما برای بهترین صداگذاری به امیرحسین قاسمی برای «تنگه ابوقریب» اهدا شد.

سارا خالدی زاده و غزل شاکری برای اهدای جایزه بهترین طراحی لباس روی صحنه رفتند.

تندیس خانه سینما برای بهترین طراحی لباس به محمدرضا شجاعی برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» رسید.

عنایت بخشی، آتوسا قلمفرسایی و همایون ارشادی برای اهدای جایزه طراحی صحنه روی صحنه رفتند.

تندیس خانه سینما برای بهترین طراحی صحنه به کیوان مقدم برا فیلم «غلامرضا تختی» رسید.

احسان کرمی سپس لحظه ای از این جشن را به محمدرضا شجریان یک چهره بی ارتباط با سینما تقدیم کرد!

فریدون شهبازیان و کوروش تهامی برای اهدای جایزه بهترین موسیقی فیلم روی صحنه رفتند.

تندیس خانه سینما برای بهترین موسیقی فیلم به حامد ثابت برای «تنگه ابوقریب» اهدا شد.

طناز طباطبایی و مسعود رایگان برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد روی صحنه رفتند.

تندیس خانه سینما برای بهترین بازیگر مکمل مرد به فرهاد اصلانی برای فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» رسید.

گوهر خیراندیش ‌و آتیلا پسیانی برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مکمل زن روی صحنه رفتند.

تندیس خانه سینما برای بهترین بازیگر مکمل زن به فرشته صدرعرفایی برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» رسید.

گوهر خیراندیش در سخنانی پرشائبه و کوتاه نظرانه گفت: آرزو می کنم هیچ فعال مدنی در زندان نباشد! آرزو می کنم با دنیا به تعامل برسیم تا مردم ما در امنیت باشند، امنیت اقتصادی!

عبدالله اسکندری و پانته آ پناهی ها برای اهدای جایزه بهترین تدوین روی صحنه رفتند.

تندیس خانه سینما برای بهترین تدوین به بهرام دهقانی برای فیلم «متری شش و نیم» رسید.

اصغر رفیعی جم، تورج منصوری و پریناز ایزدیار برای اهدای جایزه بهترین فیلمبرداری روی صحنه رفتند.

تندیس خانه سینما برای بهترین فیلمبرداری به هومن بهمنش برای «سرخپوست» اهدا شد.

سپس به مناسبت تولد ایزدیار آهنگ تولدت مبارک برای وی خوانده شد و وی شمع کیکش را فوت کرد! 

برای اهدای جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد، مازیار میری و عادل فردوسی پور روی صحنه آمدند! سوأل اکثریت حضار این بود که عادل فردوسی پور چه ارتباطی با سینما دارد؟ آیا این جشن سینمایی است یا سیاست زده؟

تندیس خانه سینما برای بهترین بازیگر نقش اول مرد به نوید محمدزاده برای فیلم «سرخپوست» رسید.

برای اهدای جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن، فاطمه معتمدآریا روی صحنه آمد؛ وی در جملاتی پرشائبه گفت: ای کاش مردم در صلح و آرامش باشند تا زمانی نرسد که کسی به خاطر تحریم ها نتواند کاری را که می خواهد بکند!

تندیس بهترین نقش اول زن به سارا بهرامی برای «دارکوب» رسید.

فرهاد توحیدی و سروش صحت برای اهدای تندیس بهترین فیلمنامه روی صحنه آمدند.

تندیس بهترین فیلمنامه به محسن امیریوسفی برای فیلم آشغال های دوست داشتنی اهدا شد.

محسن امیریوسفی گفت: این تندیس جشن خانه سینما ارزشش از ۶ تندیس جشنواره فجر بیشتر است. خوشحالم که بعد از ۶ سال مشکل فیلم «آشغال های دوست داشتنی» حل شد.

او عنوان کرد: برای کسانی که ۶ سال جلوی اکران فیلم «آشغال های دوست داشتنی» را گرفتند دست بزنید ‌تا صدایش به گوش آن ها برسد. از همکاران خودم‌در صنوف مختلف بسیار ممنونم که من را شایسته دریافت این جایزه دانستند.

وی در پایان گفت: به قول شهاب حسینی من هم یک آشغال دوست داشتنی هستم.

همایون اسعدیان برای اهدای جایزه بهترین کارگردانی روی صحنه آمد و گفت روز ۲۱ شهریور ۲۱ خانه برای اهالی سیل زده اهدا می شود.

تندیس بهترین کارگردانی به سعید روستایی برای فیلم « متری شش ونیم» اهدا شد.

سعید روستایی گفت: از خانه سینما ممنونم و امیدوارم جای هیچ عکاسی میان ما خالی نباشد.

منوچهر محمدی و هارون یشایایی و حسین انتظامی برای اهدای جایزه بهترین فیلم روی صحنه آمدند.

تندیس بهترین فیلم به مجید مطلبی برای فیلم سرخپوست اهدا شد.

در بخشی از این مراسم بهمن فرمان آرا که خود از فیلمفارسی سازان زمان طاغوت است روی صحنه رفت و از ابتذال مفرط در سینمای کشور گلایه کرد و گفت: سینمای فیلمفارسی به برخی فیلم های امروز سینما که برخی سینماداران برای منافع شان آن ها را اکران می کنند شرف دارد. وی به صورت تلویحی نیز به فیلم هزارپا انتقاد کرد! حال باید مدیران سینمایی فکری به آش شور شده سینما کنند!

فهرست کامل نامزدهای این دوره از جشن خانه سینما به شرح ذیل است:

***نامزدهای بهترین فیلم:

۱- تنگه ابوقریب به تهیه‌کنندگی سعید ملکان

۲- سرخپوست به تهیه‌کنندگی مجید مطلبی

۳- شبی که ماه کامل شد به تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی

۴- متری شیش و نیم به تهیه‌کنندگی سید جمال ساداتیان

۵- مغزهای کوچک زنگ زده به تهیه‌کنندگی سعید سعدی

***نامزدهای بهترین کارگردانی:

۱- محسن امیریوسفی برای فیلم آشغال‌های دوست داشتنی

۲- نیما جاویدی برای فیلم سرخپوست

۳- نرگس آبیار برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۴- سعید روستایی برای فیلم متری شیش و نیم 

۵- هومن سیدی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

***نامزدهای بهترین فیلمنامه:

۱- محسن امیریوسفی برای فیلم آشغال‌های دوست داشتنی

۲- پیمان معادی برای فیلم بمب یک عاشقانه آرام

۳- نیما جاویدی برای فیلم سرخپوست

۴- سعید روستایی برای فیلم متری شیش و نیم 

۵- هومن سیدی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

***نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن:

۱- شیرین یزدان‌بخش برای فیلم آشغال‌های دوست داشتنی

۲- الهام کردا برای فیلم به دنیا آمدن

۳- سارا بهرامی برای فیلم دارکوب

۴- الناز شاکردوست برای فیلم شبی که ماه کامل شد 

۵- باران کوثری برای فیلم عرق سرد

۶- مرجان اتفاقیان برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

***نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد:

۱- نوید محمدزاده برای فیلم سرخپوست

۲- هوتن شکیبا برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۳- امیر جدیدی برای فیلم عرق سرد

۴- پیمان معادی برای فیلم متری شیش و نیم 

۵- نوید محمدزاده برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

***نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل زن:

۱- ستاره پسیانی برای فیلم سرخپوست

۲- فرشته صدرعرفایی برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۳- شبنم مقدمی برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۴- سحر دولتشاهی برای فیلم عرق سرد 

۵- لیلی رشیدی برای فیلم عرق سرد

***نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:

۱- سیامک انصاری برای فیلم بمب یک عاشقانه آرام

۲- آرمین رحیمیان برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۳- نوید محمدزاده برای فیلم متری شیش و نیم 

۴- فرهاد اصلانی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده 

۵- نوید پورفرج برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

***نامزدهای بهترین فیلمبرداری:

۱- حمید خضوعی ابیانه برای فیلم تنگه ابوقریب

۲- هومن بهمنش برای فیلم سرخپوست

۳- علیرضا زرین‌دست برای فیلم سرو زیر آب 

۴- حمید خضوعی ابیانه برای فیلم غلامرضا تختی 

۵- پیمان شادمانفر برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

***نامزدهای بهترین تدوین:

۱- مصطفی خرقه‌پوش برای فیلم آشغال‌های دوست داشتنی

۲- میثم مولایی برای فیلم تنگه ابوقریب

۳- عماد خدابخش برای فیلم سرخپوست 

۴- بهرام دهقانی برای فیلم متری شیش و نیم 

۵- مهدی سعدی- هومن سیدی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

***نامزدهای بهترین طراحی صحنه:

۱- جهانگیر میرزاجانی برای فیلم آخرین بار کی سحر را دیدی؟

۲- محمدرضا شجاعی برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۳- کیوان مقدم برای فیلم غلامرضا تختی

۴- بهزاد آدینه برای فیلم مارموز 

۵- محسن نصرالهی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

***نامزدهای بهترین طراحی لباس:

۱- جهانگیر میرزاجانی برای فیلم آخرین بار کی سحر را دیدی؟

۲- زهرا صمدی برای فیلم چراغ‌های ناتمام

۳- محمدرضا شجاعی برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۴- غزاله معتمد برای فیلم متری شیش و نیم 

۵- مارال جیرانی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

***نامزدهای بهترین صدابرداری:

۱- محمود سماک‌باشی برای فیلم آشغال‌های دوست داشتنی

۲- رشید دانشمند برای فیلم تنگه ابوقریب

۳- عباس رستگارپور برای فیلم سرو زیر آب

۴- مهدی صالح کرمانی برای فیلم شبی که ماه کامل شد 

۵- بهمن اردلان برای فیلم مارموز

۶- ایرج شهزادی برای فیلم متری شیش و نیم 

۷- مهران ملکوتی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

***نامزدهای بهترین صداگذاری:

۱- امیرحسین قاسمی برای فیلم تنگه ابوقریب

۲- آرش قاسمی برای فیلم شبی که ماه کامل شد 

۳- حسین ابوالصدق برای فیلم قانون مورفی

۴- سید علیرضا علویان برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده 

۵- سید محمود موسوی‌نژاد برای فیلم من دیوانه نیستم

***نامزدهای بهترین موسیقی:

۱- کارن همایونفر برای فیلم اتاق تاریک

۲- حامد ثابت برای فیلم تنگه ابوقریب

۳- بهزاد عبدی برای فیلم سرو زیر آب

۴- ستار اورکی برای فیلم ماهورا 

۵- پیمان یزدانیان برای فیلم متری شیش و نیم

***نامزدهای بهترین چهره‌پردازی:

۱- سعید ملکان برای فیلم تنگه ابوقریب

۲- زهرا کمالی- فاطمه کمالی برای فیلم دارکوب

۳- ایمان امیدواری برای فیلم سرخپوست

۴- ایمان امیدواری برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۵- سعید ملکان برای فیلم غلامرضا تختی

***نامزدهای بهترین جلوه‌های بصری:

۱- محمد لطفعلی برای فیلم بمب یک عاشقانه آرام

۲- جواد مطوری – محسن خیرآبادی- محمد برادران برای فیلم تنگه ابوقریب

۳- جواد مطوری برای فیلم سرخپوست

۴- فرید ناظر فصیحی برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۵- جواد مطوری برای فیلم قانون مورفی

***نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه میدانی:

۱- محسن روزبهانی برای فیلم تنگه ابوقریب

۲- محسن روزبهانی برای فیلم سرو زیر آب

۳- آرش آقابیگ برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۴- حمید رسولیان برای فیلم ماهورا

۵- ایمان کرمیان برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

***نامزدهای بهترین تهیه‌کنندگی مستند:

۱- بهارستان خانه ملت به تهیه‌کنندگی بابک بهداد 

۲- خانه‌ای برای تو به تهیه‌کنندگی مهدی شامحمدی

۳- زمستان است به تهیه‌کنندگی پیروز حناچی

۴- روزی که رفت به تهیه‌کنندگی هادی معصوم دوست

۵- تمام چیزهایی که جایشان خالی است به تهیه‌کنندگی زینب تبریزی 

۶- خط باریک قرمز به تهیه‌کنندگی نگار اسکندرفر- فرزاد خوشدست

***نامزدهای بهترین کارگردانی فیلم مستند:

۱- یاسر طالبی برای فیلم دلبند 

۲- لقمان خالدی برای فیلم مهمانی خداحافظی 

۳- مینا مشهدی مهدی برای فیلم آنجا که باد می‌وزد 

۴- پناه بر خدا رضایی برای فیلم چشم‌ها و دست‌ها 

۵- مهدی نورمحمدی برای فیلم آواز جغد کوچک 

۶- کامران حیدری برای فیلم واکس چه

***نامزدهای بهترین فیلم کوتاه

۱- سیاوش شهابی برای فیلم تشریح 

۲- کریم لک‌زاده برای فیلم ماچ سینمایی 

۳- حامد اصلانی برای فیلم اس S 

۴- رقیه توکلی برای فیلم حلق‌آویز 

۵- علی پاک‌نیا برای فیلم پاندای قرمز 

۶- سید مهدی موسوی برزکی برای فیلم عزیز

***نامزدهای بهترین فیلم انیمیشن

۱- ملیحه غلامزاده برای فیلم کلاف 

۲- بهرام عظیمی برای فیلم سیم ششم 

۳- سمانه شجاعی برای فیلم جسم خاکستری 

۴- مهین جواهریان برای فیلم زر زری کاکل زری 

۵- آریا نسب فیضی برای فیلم آقای بی‌تفاوت

این نامزدها توسط کمیته صیانت از آرای انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی متشکل از آقایان: عبداله اسکندری، حسن حسندوست، سعید رشتیان، رضا مقصودی (اعضای کمیته صیانت)، مرتضی رزاق کریمی (نماینده هیات مدیره)، رامین حیدری فاروقی (رئیس انجمن عالی هنرها و فنون سینمای ایران) و مازیار میری (مدیر اجرایی انجمن عالی هنرها و فنون سینمای ایران) بررسی و اعلام گردیدند.

این خبر در حال تکمیل است…



منبع : سینما پرس

Related posts

منظم باش تا زرنگ شوی!

رودکسو

یادداشت بحث برانگیز نیکی کریمی برای عباس کیارستمی

رودکسو

گیربکس ده سرعته جنرال موتورز

رودکسو

پیام بگذارید